Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lifting Capacity | 1 Ton, 1000 kg |
| Operation Type | Manual |
| Type | Counter Balance Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 1000 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Material | Steel |
| Suitable Pallet Type | Indian Pallet |
| Power Supply | manual |
| Rated load | 1000kg |