Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Load Capacity | 200 kg |
| Capacity | 200 Kg |
| Lifting Height | 25 m |
| Hoist Speed | 20 m/min |
| Country of Origin | Made in India |
| 60 mtr | 500 kg |
A 1200 Kg Hydraulic Hand Pallet Truck is a manual, non-powered device designed to lift and transport pallets with a maximum load of 1200 kilograms. It features hydraulic action for lifting, an ergonomic handle for operation, and robust steel construction for durability. Key specifications typically include a maximum lifting height (e.g., 100-200 mm), fork length (e.g., 1150-1500 mm), and durable wheels (often PU or Nylon).
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Lifting Height | 30 m |
| Load Capacity | 0.5 Ton |
| Hoist Speed | 20 m/min |
| Product Type | Material Hoist |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Channel And Chassis Size | C channel |
| Prime Mover | 360 Degree |
| Jib Working | 7 feet |
| Cross Angle | 360 Degree |
| Operated System | Electric |
| 500 kg | 500 |
Indian make monkey cranes
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Load Capacity | 200 kg |
| Lifting Height | 50 m |
| Hoist Speed | 25 m/min |
| Product Type | Material Hoist |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Power Rating | 3 HP |
| Boom Length | 2.5 m |
| Rotation | 360 Degree |
| Capacity | 0-1 ton |
| Chain Length | >10 (m) |
| Usage/Application | lifing |
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 20 m |
| Hoist Speed | 20 m/min |
| Product Type | Material Hoist |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Power Rating | 3 HP |
| Boom Length | 2.5 m |
| Rotation | 360 Degree |
| Capacity | 0-1 ton |
| Chain Length | 8-10 (m) |
| Usage/Application | Lifting |
| Usage | Brick Lifting |
Product Details:
| Application | Material |
| Capacity | 0-5 ton |
| Load Capacity | 500 Kg |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Power Source | Electric |
| Max Height | 80-100 feet |
| Color | Yellow |
| Lift Type | Electric |
| Boom Length | 20 Meter |
| Lifting Height | 25 Meter |
| Crane Type | Pick and Carry Mini Cranes |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min, 0-5 m/min, 15-20 m/min |