Product Details:
| Maximum Lifting Capacity | 0-5 ton |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Capacity | 2 t |
| Lifting Height | 6 Meter |
| Span | 6 m |
| Lift Height | 10 m |
| Product Type | Single Girder |
| Span Length | 5 Meter |
| Crane Type | Single girder |
| Grade | Semi Gantry |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Medium duty |
| Power Source | Electric, Hydraulic |
| Brand | swaminath cranes |
| Max Height | 0-20 feet |
Product Details:
| Capacity | 1 t |
| Load Capacity | 2 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 5 Feet |
| Lifting Height | 5 Meter |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 12 feet |
| Power Source | Electric, Hydraulic |
| Product Type | Single Girder |
| Span Length | 3 Meter |
| Brand | swaminath cranes |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Yellow |
| Max Height | 0-20 feet, 40-60 feet, 20-40 feet |