Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Control Voltage | 220V |
| Lift Height | 6 m |
| Usage/Application | Goods Lifting |
| Automation Grade | Semi Autometic |
| Material | Mild Steel |
| Chain Length | 500 Meter |
Product Details:
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Capacity | 500 kg |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 20 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Power Source | single phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Hoist Suspension | Hook Mounted |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 500 kg |
| Lift Height | 20 m |
| Color | Yellow/red |
| Brand | Spartan |
| Chain Length | 6-8 m |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Mounting Type | Trolley |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Trolley Option | With Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Swaminath cranes |
| Chain Length | 6-8 m |
Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Mounting Type | Trolley |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | 3 phash |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Swaminath cranes |
| Chain Length | 2-4 m, 0-2 m, 6-8 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 5 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 20 m |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Hoist Type | eletric hoist |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Height | 6 m |
Wire rope hoist 24 mtr 12mm 4fall
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Capacity | 1T |
| Lifting Height | 9 m |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Hoist Type | cd1 |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | 3 phase |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 2 ton |
| Material | Mild Steel |
| Lift Height | 6 m |
| Chain Length | 6-8 m |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | hoist |
| Power Source | 3 phash |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 1 ton |
| Lift Height | 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Brand | Swaminath crane's |
| Chain Length | 0-2 m, 6-8 m |
| Lifting Capacity | 5 TON |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1 Ton (1000 kg) |
| Type of Hoist | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 |
| Mounting Type | Trolley |
| Power Source | 3 phash |
| Usage/Application | Industrial |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 2 ton |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| Brand | Swaminath cranes |
| Power | 420v |
| Height | 6 |
| Skip Capacity | 2 ton |
| Wire Rope Volume | 10mm |
| Lift Speed | 10 pr mtr |
| Voltage | 420 v |
| Max. Lifting Weight | 6 |
| Gross Lifting Capacity | 6 |
| Chain Length | 2-4 m, 6-8 m |
| 10 mtr | 6 mtr |
ELECTRIC WIRE ROPE HOIST LIFTING MACHINE
Product Details:
| Mounting Type | Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Brand | Spartan |
| Chain Length | 4-6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Trolley Option | With Trolley |