Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 20 m (65 ft) |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | Fixed / Suspended |
| Power Source | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Mini Electric Wire Hoist with a thorough understanding of the concerned industry, we are engaged in providing our clients with the best quality assortment of Electric Hoist. The offered range finds extended applications in numerous industries. Features like longer service life and trouble-free functionality increase demand of of these hoists amongst our copious clients. This range can also be availed from us at the most economical prices.
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Type of Hoist | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 30 m (100 ft) |
| Phase | Single |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 20 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 700 |
| Material | Steel |
| Color | Yellow |
| Drum Size Millimetre | 300 |
| Lift Upto | 40 |
| Wire Rope Type | 8 |
| Weight | 75 |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Capacity | 500 kg |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rope Length | 30 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | single phash |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Mounting | Base Mounted |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 1 ton |
| Color | yellow |
| Brand | ABUS |
| Chain Length | 6-8 m |
Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Lift Height | 20 m |
| Phase | Single Phase |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Hoist Suspension | Bracket Mounted |
| Rope Type | Wire Rope |
| Control Voltage | 240v |
| Product Type | singhl phash |
| Single Fall Capacity | 500 kg |
| Double Fall Capacity | 1000 kg |
| Brand | inpotent |
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | Single phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 20 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
Product Details:
| Capacity | 5 ton |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 50 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Mounting | Wall Mounted |
| Product Type | Heavy |
| Size | 5 |
| Brand | Swaminath cranes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1 ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rope Length | 50 m |
| Power Source | singhl phash |
| Usage/Application | Industrial |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Mounting | Wall Mounted |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 500 to 1000 kg |
| Color | blue |
| Brand | Spartan |
| Chain Length | 6-8 m |
Product Details:
| Lifting Height | 30 m |
| Hoist Speed | 25 m/min |
| Load Capacity | 1000kg |
| Usage/Application | Construction |
| Power Source | single phash |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Brand | Swaminathcranes |
| Chain Length | 6-8 m |
Mini Lifting Monkey Crane Rotatable with Electric Winch 1500Kg
Portable mini construction concrete lift, Material Lifting, monkey crane, mini crane, material lift, tower hoist, Building material lift machine- mini crane lift categorized under construction material handling equipment is manufactured and supplied to our valued clients. These monkey lift, mini crane is manufactured using high-grade raw materials and are designed by expert professionals using modernized and latest techniques in order to make construction easy and efficient.
The material lifting mini Lift is an essential handy tool for lifting operations, ideal for places like garages, stores, warehouses, farms, construction, buildings moving in high levels, etc. The hoist can be optional according to different voltage and power. Lifting jobs are easier, quicker, and safer than our electric hoist with a powerful function. This is our Electric Wire Hoist, which is perfect for general maintenance lifting & engine Repair. The electric hoist can help you to lift heavy things easier and safer which are difficult to move by yourself. Start using one in your workshop today.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 11 m |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Hook Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Height | 6 m |
| Capacity | 0.5 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
Electric Hoists
Product Details:
| Winch Type | Crab |
| Brand | ABUS |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 300 kg |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Rope Length | 10 m |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 1000kg |
| Chain Length | 6-8 m |
Product Details:
| Load Capacity | 0.5 Ton |
| Lift Height | 6 m |
| Phase | 3 |
| Mounting Type | Trolley |
| Duty Class | M3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 6 m/min |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Suspension Type | Push Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Power | 420v |
Relying on our experts we provide Crane Hoist to our patrons notable for its excellent functionality.
Features:
Specifications:
Product Details:
| Capacity | 1-3 ton |
| Type of Hoist | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Lifting Speed | 6 m/min |
| Trolley Type | Motorized |
| Control Voltage | 3 phase |
| Product Type | 4 fall |
| Brand | Swaminathcranes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Brand | Swaminath cranres |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Source | 3 phase Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Navi Mumbai (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.