Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Capacity | 2 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Hoist Type | Indian |
| Power Source | 3 phase |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 2 ton |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Capacity | 1-3 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Product Type | C type |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Swaminath cranes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1 Ton, 1 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Fall | 4 |
| Lift Height | 3 m |
| Lifting Speed | 3 m/min |
We are leading manufacturer of Electric Wire Rope Hoist. We can manufacture this Electric Wire Rope Hoist as per customer's requirement. Range from 1 Ton to 50 Ton. Lifting Height from 6 Meters to 30 Meters.
Product Details:
| Capacity | 3-6 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 7 m |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Control Voltage | 3 phase |
| Product Type | C type |
| Material | Mild Steel |
| Lift Height | 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Swaminath cranes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Lifting Height | 6m |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 6 m/min |
| Swaminathcranes | 120 kg |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Capacity | 3 ton |
Rope Hoists
Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Type of Hoist | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Power Source | Three Phase |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Control Voltage | Singlephase |
| Product Type | 4 fall |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | Without Trolley |