Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Phase | Single Phase |
| Type of Hoist | Electric Chain |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Geared Trolley |
| Control Voltage | Singlephase |
| Product Type | Mini hoist |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 12 m/min |
| Color | Red |
| Material | Steel |
| Chain Length | 20 |
| Height Of Lift | 20 mtr |
| Features | Chaina |