Product Details:
| Maximum Lifting Capacity | 5 Ton |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Capacity | 5 t |
| Lifting Height | 6 Meter |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 10 m |
| Girder Type | Single |
| Span Length | 5 Meter |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Medium duty |
| Power Source | Electric |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Crane Type | Single gader Gentry cranes |