Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Lift Type | Hydraulic |
| Brand | Swaminath cranes |
| Platform Size | 1000x1000 mm |
| Rope Length | 10 meter |
| Number of Floors | 2 Stops (G+1) |
| Number of Stops | 2 Stops (G+1) |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 10 feet |
| Capacity | 1 ton |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Simplexing |
| Installation Provided | Yes |
Features:
A. The optional standard lifting height is 6,9,12,18,24,30 and 36 meters.
B. The lifting speed can be single-speed or double-speed, even multi-speed with frequency inverters.
C. The suitable rail for the low-headroom hoist is H type tail, and an I-type rail is also available.
D. The recommended rope reeving of this kind of hoist is 2/1, 4/2, or 4/1,
E. The normal traveling speed is 20m/min, and 12.5,16,25,32m/min by request.
F. The normal rail gauge of the double-girder hoist is 1200, 1500, 1800, 2100, and 2300mm.
G. The normal traveling speed of this kind of hoist is 20m/min, and 30, 45m/min by request.
Features:
A. The optional standard lifting height is 6,9,12,18,24,30 and 36 meters.
B. The lifting speed can be single-speed or double-speed, even multi-speed with frequency inverters.
C. The suitable rail for the low-headroom hoist is H type tail, and an I-type rail is also available.
D. The recommended rope reeving of this kind of hoist is 2/1, 4/2, or 4/1,
E. The normal traveling speed is 20m/min, and 12.5,16,25,32m/min by request.
F. The normal rail gauge of the double-girder hoist is 1200, 1500, 1800, 2100, and 2300mm.
G. The normal traveling speed of this kind of hoist is 20m/min, and 30, 45m/min by request.
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | single phash |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 50 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Color | yellow |
| Lift Upto | 50 |
| Usage | Material Handling |
| Country of Origin | Made in India |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | 240v |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 20 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
Product Details:
| Capacity | 5 ton |
| Power | 3 kW |
| Phase | 3 phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 30 meter |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 20 inch |
| Payment Mode | Online/offline |
Features:
A. The optional standard lifting height is 6,9,12,18,24,30 and 36 meters.
B. The lifting speed can be single-speed or double-speed, even multi-speed with frequency inverters.
C. The suitable rail for the low-headroom hoist is H type tail, and an I-type rail is also available.
D. The recommended rope reeving of this kind of hoist is 2/1, 4/2, or 4/1,
E. The normal traveling speed is 20m/min, and 12.5,16,25,32m/min by request.
F. The normal rail gauge of the double-girder hoist is 1200, 1500, 1800, 2100, and 2300mm.
G. The normal traveling speed of this kind of hoist is 20m/min, and 30, 45m/min by request.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | Singlephase |
| Usage/Application | Lifting |
| Rope Length | 50 meter |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | single phash |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 40 meter |
| Size | 30 cm |
Product Details:
| Capacity | 5 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | 3 phash |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 20 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 12 |
| Color | yellow |
| Lift Upto | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Load capacity | 5 ton |
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power source | Electric |
| Duty rating | Heavy duty |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope speed | 6 m/min |
| Rope Length | 50 meter |
| Rope diameter | 16 mm |
| Drum type | Single drum |
| Phase | 3 |
Product Details:
| Capacity | Upto 1 Ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Lifting |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Load capacity | 5 ton |
| Capacity | 1-5 ton |
| Power source | Electric |
| Application | Material handling |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope speed | 9 m/min |
| Duty rating | Medium duty |
| Rope Length | 10 meter |
| Size | 8 mm |
| Phase | Singlephase |
Product Details:
| Drum type | Double drum |
| Capacity | Upto 1 Ton |
| Load capacity | 2 ton |
| Rope Length | 20-25 m |
| Type of Winches | Cable Pulling Winches |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |