Product Details:
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Slew Angle | 180 Deg |
| Hoist Type | Electric Chain |
| Crane Class | Class III |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Mounting | Movable |
| Jib Length | 20 Feet |
| Crane Type | Pillar Mounted |
| Capacity | 5 |
| Jib Arm Length | 4 m |
| Pillar Height | 6 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 0-5 ton |
| Brand | swaminathcranes |
| Capacity | 2 Ton |
| Slew Angle | 180 Deg |
| Hoist Type | Electric Wire |
| Crane Class | Class II |
| Max Height | 0-20 feet |
| Jib Length | 9 feet |
| Crane Type | jib cranes |
| Usage/Application | Indoor |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | jib |
| Jib Arm Length | 6 m |
| Pillar Height | 4 m |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Load Capacity | 12 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 0-5 ton |
| Brand | swami nath crane |
| Jib Arm Length | 6 m |
| Slew Angle | 180 Deg |
| Max Height | 0-20 feet |
| Crane Type | jib crane |
| Jib Length | 9 mtr |
| Material | MS |
| Mounting | Wall Mounted |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Outdoor, Indoor |