Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 3 kW |
| Phase | 3 |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 30 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 20 inch |
| 60 feet | 500 kg |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Usage/Application | Pulling |
| Hoist Type | KCD Winch |
| Rope Length | 5 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Hoist Suspension | Hook Mounted |
| Lift Height | 6 m |
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | Single phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 10 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 6 mm |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Capacity | 5 ton |
| Number Of Wheels | 4 |
| Trolley Type | Platform |
| Usage/Application | Double Beam Crane |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Frame Material | Mild Steel |
| Platform Size | 600x600 mm |
| Type | Manual |
| Standard Lift | 9 m |
| Brand | inpotent |
| Finishing | Galvanizing |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | 3 phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 60 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Speed | 7 m/min |
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Number Of Grooves | Single Groove |
| Product Type | Motor Pulley |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Material | steel |
| Color | yellow |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Load Capacity | 150-200 Kg |
| Capacity | 300 kg |
| Number Of Wheels | 2 |
| Trolley Type | Platform |
| Material | Iron |
| Wheel | Nylon |
| Usage/Application | Warehouse |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Load Capacity | 150 kg |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Capacity | 250 kg |
| Number Of Wheels | 3 |
| Trolley Type | Platform |
| Material | Mild Steel |
| Wheel | Nylon |
| Usage/Application | Material Handling |
Loding trolley
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Material | Mild Steel |
| Brand | damar |
| Type | Manual |
| Standard Lift | 3 m |
| Finishing | Polishing |
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Lifting Platform |
| Material | Mild Steel |
| Type | Manual |
| Standard Lift | 3 m |
| Brand | Swaminath cranes |
| Is It With Trolley | Without Trolley |
Product Details:
| Capacity | 5 ton |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Maf Pro India |
| Type | Motorized |
| Standard Lift | 3 m, 6 m |
| Finishing | Galvanizing |
| Model Name/Number | HSC-5 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 2 ton |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Material | Mild Steel |
| Type | Manual |
| Standard Lift | 3 m |
| Finishing | Polishing |
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Single Grinder Crane |
| Material | Mild Steel |
| Type | Manual |