Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 5 Ton, 5 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 7 m |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | Electric hoist |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Lift Height | 6 m |
Wire rope hoists utilize wire rope as a hoisting medium, wrapping the wire around a grooved drum to conduct the lift. Wire rope could be used as a hoisting medium in several industry sectors. In demanding or intense lifting applications, wire rope hoists are the best choice