Product Details:
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 2-5 Ton |
| Lifting Height | 2 meter |
| Lift Height | 1600 mm |
| Type | Fork Stacker |
| Lift Operation | Hand Pump |
| Fork Length | 1150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Width | 560 mm |
| Capacity | 2 ton |
| Power Source | MANUAL |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity(T) | 3 Ton |
| Fork Width | 520 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 150 mm/sec |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 85 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
Product Details:
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity | 2500 Kg |
| Model Series | GPT 20 |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Warranty | 12 Months |
| Capacity(kg) | 1500 Kg |
Product Details:
| Load Capacity | 2000 kg |
| Capacity | 5000 kg |
| Fork Length | 1600 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Overall Fork Width | 685 mm |
| Min. Fork Height | 85 mm |
| Max. Fork Height | 205 mm |
| Material | Mild Steel |
| Steering Wheel Size | 180 x 50mm |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Customization | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Loaded Capacity | 2500 Kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Fork Width | 550 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Material | Mild Steel |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 500 kg |
| Truck Type | Hand Pallet Truck |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Fork Width | 550 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Min Fork Height | 80 mm |
| Lifting Speed | 150 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
Product Details:
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity | 2500 Kg |
| Model Series | GPT 22 |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1500 Piece |
| Truck Type | Hand Pallet Truck |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Load Capacity | 2.5 ton |
| Fork Length | 1150 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Type | Hand Operated |
| Lifting Capacity | 2.5 ton |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Environment | Indoor |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Warranty | 12 Months |
1 year warranty pump: a built in overload valve and totally sealed hydraulic pump.
Product Details:
| Truck Type | Walkie |
| Battery Voltage | 24 V |
| Type | Electric |
| Fork Length | 1150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 150 mm/sec |
| Fork Width | 550 mm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Overall Fork Width | 685 mm |
| Min. Fork Height | 85 mm |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
Product Details:
| Load Capacity | 2000 kg |
| Scale Accuracy | 5 kg |
| Capacity(kg) | 2000 Kg |
| Fork Length | 1200 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Width | 550 mm |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Display Type | LED |
| Power Source | Mains |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Capacity | 1000 kg |
Buy online heavy-duty material handling equipment of hand pallet truck 3000Kg, Fork width 550 mm steel body thickness 4mm model no. SM-HPTW3NA is available in stores cites Delhi, Jaipur, Bhopal & Lucknow in India at best-discounted rates. We can also supply to all India by road transportation. Are you looking for a quality product you are at the right place for a hand hydraulic pallet jack with a height of 85mm and a lifting height of 200 mm. SM-HPTW3NA hand pallet truck is the best performance hand pallet truck widely used in industries, warehouses, and factories for shifting the pallet goods from one place to another, We have a channel network in all metro and capital cities Delhi, Lucknow, Jaipur, Bhopal, Mumbai, Pune, Bangalore, Kolkata, Chennai, Hyderabad, Ahmadabad, Raipur, Patna, Vishakhapatnam, Nagpur, Vadodara, Chandigarh, Shimla, Jodhpur, Kanpur, Dehradun, Ludhiana, Jalandhar, and Patna.
We sell online and offline solwet hand pallet trucks with low market prices and the best quality heavy-duty material handling products with remarkable performance and durability for years in the worst conditions. We provide after-sales service within the reach of Delhi, Jaipur, Bhopal, and Lucknow. Our prices are very competitive and the best discount on SOLWET brand hand pallet trucks. We also offer a bulk purchase discount, you can contact us if you are planning to bulk purchase hand hydraulic hand pallet truck 3 ton with 550 mm fork width and 1150mm fork length, and body steel thickness of 4mm all around the casted heavy-duty pump and rubber grip handle with an operational lever which is very easy to operate. If you transport large quantities of goods and heavy loads across short distances daily, you will soon reap the benefits of using our manual hand pallet truck. We have a high capacity of up to 5000kg and excellent maneuverability in even the tightest of spaces; hand pallet trucks represent ideal warehouse aides. The PU or Nylon wheel ensures smooth and effortless pulling and pushing with minimal noise.
Capacity – 3000kg (3Ton)
Product Details:
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity | 1200 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 80 mm |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Max Lifting Height | 100 mm |
| Overall Fork Width | 520 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Max. Fork Height | 185 mm |
Product Details:
| Load Capacity | 2 Ton |
| Loading Capacity | up to 1 Ton |
| Truck Type | Walkie |
| Capacity | 2000 Kg |
| Operation Type | Walkie |
| Type | Battery Operated |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Max. Lift Height | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Size (W x L) | 550 x 1150 mm |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Battery Type | Lead-Acid |
Product Details:
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Truck Type | Manual |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Width | 540 mm |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Body Material | MS |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity | 1000 Kg |