Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Load Capacity | 500 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Usage/Application | Warehouses |
| Travel Height | 6 m |
| Brand | Swami nath Crane |
| Platform Cabin Type | Open Platform |
| Usage | Warehouse, Construction Site, Process Plant, Power Plant |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Overloading Alarm | Available |
| Color | yellow |
| Capacity | <1 ton |
| Number Of Floors | 5-12, 1-4 |
Additional Information:
Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Capacity | >6 ton |
| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Office |
| Brand | swami Nath Cranes |
| Structure | Mild Steel |
| Number Of Floors | 5 |
Product Details:
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Mobility | Self Propelled |
| Working Height | 10 Feet |
| Brand | JLG |
| Platform Size | 1.8×0.8 m |
| Model Name/Number | SINOBOON GTJZ608 |
| Power Source | AC Electric |
| Running Mode | Moving |
| Platform Extension | Without Extension |
| Capacity | 0.5 ton |
| Platform Area | 5 feet |
| Net Gross Weight | 500kg |
| Usage/Application | Factories |
| Lift Drive | Electric Motor |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Platform Size | 600x600 mm |
| Wheel Type | Pneumatic |
| No. Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 350 Kg |
| Load Capacity(kg) | 50 kg |
Product Details:
| Capacity | 3 t |
| Load Capacity | 3 Ton |
| Span | 15 feet |
| Product Type | Single Girder |
| Span Length | 5 Meter |
| Movement | With wheels |
| Power Source | Manual |
| Material | Mild steel |
| Color | Yellow |
| Size | 18 feet |
| Max Height | 0-20 feet, 20-40 feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Height | 8 Meter |
| Lift Height | 6 m |