Product Details:
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 3 m (10 ft) |
| Platform Size (LxW) | 2.5m x 1.5m |
| Working Height | 10 feet |
| Mobility | Mobile |
| Model Name/Number | Hydroulic table scissorlift |
| Power Source | Manual |
| Running Mode | Moving |
| Capacity | 1-2 ton |
| Brand | Swaminathcranes |
| Sub Machine Length | 4feet |
| Raised Height | 1000mm |
| Safety Features | Safety Bellows |
| Application | Warehouse |
Manual Scissor lifting tables capacity 1000Kg are used for convenience and flexibility. Hand Scissor lift tables are used to raise Light loads through relatively small distances. Common applications include pallet handling and positioning.
The movable scissor lift tables provide an ergonomic solution for lifting, positioning, and transporting heavy loads.
1. Welded steel frame with durable coat finish.
2. A durable hydraulic pump ensures a long service life.
3. Robust casters with safety wheel guards enhance safety while operating.
4. Easy action foot operated foot hydraulic pedal.
5. Safety back guard protects operators from dangers
6. With a supporting plate on the side of the arm.
Buy online heavy-duty SOLWET Scissor Lift Table 1000Kg is available in stores cities Delhi, Jaipur, Bhopal & Lucknow in India at best-discounted rates and fast delivery within the City same day.
We can also supply to all India by road transportation. if you looking for a quality product you are at the right place.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 1 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Brand | Swaminath cranes |
| Working Height | 10 feet |
| Platform Size | 900×600 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Lift Type | Single Scissor |
| Capacity | 250 kg |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Working Height | 30 feet |
| Mobility | Self Propelled |
| Brand | Skyjack |
| Battery Voltage | 24 V |
| Model Name/Number | S4046E |
| Platform Size | 2.3×0.8 m |
| Running Mode | Stationary |
| Drive Type | 2×4 |
| Platform Area | 4 feet |
| Net Gross Weight | 500 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lift Drive | Hydraulic Lift, Electric Motor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Load Capacity | 1000 Kg |
| Table Size | 900x600 mm |
| Lifting Height | 800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Lifting Table |
| Operation | Manual |
| Table Type | Single scissor |
| Platform Material | Mild steel |
| Surface Treatment | Matte |
| Surface Finish | Matte |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Manual Scissor lifting tables capacity 1000Kg are used for convenience and flexibility. Hand Scissor lift tables are used to raise Light loads through relatively small distances. Common applications include pallet handling and positioning.
The movable scissor lift tables provide an ergonomic solution for lifting, positioning, and transporting heavy loads.
1. Welded steel frame with durable coat finish.
2. A durable hydraulic pump ensures a long service life.
3. Robust casters with safety wheel guards enhance safety while operating.
4. Easy action foot operated foot hydraulic pedal.
5. Safety back guard protects operators from dangers
6. With a supporting plate on the side of the arm.
Buy online heavy-duty SOLWET Scissor Lift Table 1000Kg is available in stores cities Delhi, Jaipur, Bhopal & Lucknow in India at best-discounted rates and fast delivery within the City same day.
We can also supply to all India by road transportation. if you looking for a quality product you are at the right place.
Product Details:
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Capacity | 500 Kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Mobility | With Wheels |
| Brand | swaminath cranes |
| Working Height | 10 feet |
| Running Mode | Moving |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Drive | Hydraulic Lift |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Load Capacity | 500-1000 Kg |
| Table Size | 900x600 mm |
| Lifting Height | 800 mm |
| Usage/Application | Material Handling |
| Table Type | Scissor |
| Product Type | Liftin |
| Power Source | Hydraulic |
| Operation | Manual |
| Material | Steel |
| Platform Material | Mild steel |
Manual Scissor lifting tables capacity 1000Kg are used for convenience and flexibility. Hand Scissor lift tables are used to raise Light loads through relatively small distances. Common applications include pallet handling and positioning.
The movable scissor lift tables provide an ergonomic solution for lifting, positioning, and transporting heavy loads.
1. Welded steel frame with durable coat finish.
2. A durable hydraulic pump ensures a long service life.
3. Robust casters with safety wheel guards enhance safety while operating.
4. Easy action foot operated foot hydraulic pedal.
5. Safety back guard protects operators from dangers
6. With a supporting plate on the side of the arm.
Buy online heavy-duty SOLWET Scissor Lift Table 1000Kg is available in stores cities Delhi, Jaipur, Bhopal & Lucknow in India at best-discounted rates and fast delivery within the City same day.
We can also supply to all India by road transportation. if you looking for a quality product you are at the right place.