Product Details:
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity | 5000 kg |
| Capacity | 500 kg |
Product Details:
| Drum capacity | 200 L |
| Loading Capacity | 200-400 kg |
| No. of drums | Single drum |
| Trolley type | Non tilting |
| Lifting Capacity | 100-150 (Kg) |
| Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Warranty | 12 months |
| Material | Mild Steel |