Product Details:
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | swaminath cranes |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Factories |
| Capacity | 500 kg |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Platform Type | Open Platform |
| Operating Height | 10 feet |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Lifting Height | 9 m (30 ft) |
| Capacity | 0.3-0.5 ton |
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Brand | Skyjack |
| Working Height | 10 feet |
| Model Name/Number | PSL |
| Running Mode | Moving |
| Platform Area | 4/4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Drive | Hydraulic Lift, Electric Motor |
| Net Gross Weight | 500 kg |
Product Details:
| Lift Type | Scissor Lift |
| Load Capacity | 500 kg |
| Max Lift Height | 10 m |
| Platform Size | 900 x 900 mm |
| Power Source | Electric Motor |
| Running Mode | Moving |
| Capacity | 0.3-0.5 ton |
| Working Height | >30 feet |
| Brand | OWN |
| Usage | Factory |
| Lift Drive | Hydraulic Lift |
| Handrail | Provided |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Max Lifting Height | 500 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity | 2500 Kg |
| Model Series | GPT 20 |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Warranty | 12 Months |
Product Details:
| Lifting Capacity | 2 t |
| Lifting Height | 1.8 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Working Height | 10 feet |
| Installation Type | Pit Mounted |
| Model Name/Number | S4046E |
| Platform Size | 4×2 ft |
| Running Mode | Moving |
| Operation Control | Pendant Control |
| Capacity | 0.3 ton |
| Lift Drive | Electric Motor, Hydraulic Lift |
Manual Scissor lifting tables capacity 1000Kg are used for convenience and flexibility. Hand Scissor lift tables are used to raise Light loads through relatively small distances. Common applications include pallet handling and positioning.
The movable scissor lift tables provide an ergonomic solution for lifting, positioning, and transporting heavy loads.
1. Welded steel frame with durable coat finish.
2. A durable hydraulic pump ensures a long service life.
3. Robust casters with safety wheel guards enhance safety while operating.
4. Easy action foot operated foot hydraulic pedal.
5. Safety back guard protects operators from dangers
6. With a supporting plate on the side of the arm.
Buy online heavy-duty SOLWET Scissor Lift Table 1000Kg is available in stores cities Delhi, Jaipur, Bhopal & Lucknow in India at best-discounted rates and fast delivery within the City same day.
We can also supply to all India by road transportation. if you looking for a quality product you are at the right place.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1500 Piece |
| Equipment type | Drum lifter |
| Operation type | Manual |
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 800 mm |
| Warranty | 12 months |
| Self Weight | 150 kg |
| Drum Material | Stainless Steel |