Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 6 m |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Lifting |
| Lifting Speed | 6 m/min |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Model Name/Number | Electric wire rope hoist |
| Fall | 4 |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 18 m |
| Hoist Mounting | Electric Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Hoist Type | Electric |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Phase | Single |
| Fall | 4 |
| Brand | SEF |
| Chain Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Load Capacity | 2 Ton |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Height | 6m |
| Phase | 3 |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 6 m/min |
| Power Source | Ac 420v |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Product Type | Heavy |
| Fall | 4 |
| Features | lifting |
| Color | Yellow |
| Chain Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lift Height | 6 m |
| Brand | Swaminath cranes |
| Capacity | 1 ton |
| Lifting Capacity | 5 TON |
Established as a Propritorship Firm in the year 2023 at Raigad (Maharashtra, India), we “Swami Nath Cranes And Hydraulics Industries” are a leading Wholesale Trader of a wide range of chain Pulley Block, Wire Rope Hoist, Hydraulic Lift etc.
Product Details:
| Capacity | 0-1 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 12 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | india |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Spartan |
| Load Capacity | 5 Ton |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 0-1 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Power Source | 3 phash |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Load Capacity | 2 ton |
| Lift Height | 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Spartan |
| Chain Length | 0-2 m, 6-8 m, 2-4 m |
Product Details:
| Capacity | 1-3 ton |
| Load Capacity | 2 Ton |
| Type of Hoist | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Mounting Type | Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Lifting Speed | 12 m/min |
| Control Voltage | 415 v 3 phase |
| Product Type | Wireropehoist |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Swaminath cranes |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | Without Trolley |