Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | 3 phash |
| Rope Length | 10 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Lift Upto | 100 |
Product Details:
| Capacity | 1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | dc |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 10 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 20 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
Product Details:
| Capacity | 1-5 ton |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 phaae |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 2 mtr |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Wire Rope Type | 8mm |
| Rope Length | 80 meter |
| Lift Upto | 100 mtr |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Features:
A. The optional standard lifting height is 6,9,12,18,24,30 and 36 meters.
B. The lifting speed can be single-speed or double-speed, even multi-speed with frequency inverters.
C. The suitable rail for the low-headroom hoist is H type tail, and an I-type rail is also available.
D. The recommended rope reeving of this kind of hoist is 2/1, 4/2, or 4/1,
E. The normal traveling speed is 20m/min, and 12.5,16,25,32m/min by request.
F. The normal rail gauge of the double-girder hoist is 1200, 1500, 1800, 2100, and 2300mm.
G. The normal traveling speed of this kind of hoist is 20m/min, and 30, 45m/min by request.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1-5 ton |
| Power | 5 kW |
| Phase | 3 phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 60 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
Features:
A. The optional standard lifting height is 6,9,12,18,24,30 and 36 meters.
B. The lifting speed can be single-speed or double-speed, even multi-speed with frequency inverters.
C. The suitable rail for the low-headroom hoist is H type tail, and an I-type rail is also available.
D. The recommended rope reeving of this kind of hoist is 2/1, 4/2, or 4/1,
E. The normal traveling speed is 20m/min, and 12.5,16,25,32m/min by request.
F. The normal rail gauge of the double-girder hoist is 1200, 1500, 1800, 2100, and 2300mm.
G. The normal traveling speed of this kind of hoist is 20m/min, and 30, 45m/min by request.
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 0.5-1 ton |
| Power | 5 kW |
| Phase | 3 |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 50 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 5 |
Product Details:
| Capacity | 6-10 Ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Rope Length | 5-10 m |
| Mounting | Base Mounted |
| Type of Winches | Electric Winches |
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP33 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Capacity | 1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | single phash |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 40 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 1 ton |
Product Details:
| Capacity | 1-5 ton |
| Power | 1 kW |
| Phase | Single |
| Usage/Application | Lifting,pulling |
| Rope Length | 40 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Material | Ms |
| Color | Yellow |
| Drum Size Millimetre | Long drum |
| Lift Upto | 40 mtr |
| Wire Rope Type | 8mm |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 10 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | dc winch |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 10 meter |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Speed | 5 m/min |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |
The Electric winch with clutch 1500Kg 30Meters wire rope electric hoist key components are reducer, running mechanism, drum device, hook device, coupling device, soft cable current introduction device, limit device, etc. Wire rope electric hoist is one of the commonly used hoisting equipment in factories, mines, sea and airports, warehouses, freight yards, and machinery stores. It is a necessary machine for improving labor efficiency and working conditions.
The lifting speed of the wire rope electric hoist with clutch is 8 meters per minute, and the lifting weight is 0.5 to 10 tons. The length of the wire rope can be customized according to customer requirements.
Product Details:
| Load capacity | 5 ton |
| Lifting Capacity | Upto 1 ton |
| Pulling load | 1 ton |
| Application | LT cable |
| Duty rating | Heavy duty |
| Power source | Hydraulic |
| Capacity | 1 ton |
| Rope speed | 6 m/min |
| Rope diameter | 16 mm |
| Drum type | Single drum |
| Type of Winches | Cable Pulling Winches |
” Worm Gear hand winches are Heavy duty Worm winches, drums are fitted with Worm gears and worm shafts are mounted on ball and thrust bearings which gives our winches effortless operations. Hand winches are available in foot Mounted as well as wall-mounted as per application. Our Winches has Modular design, compact & lightweight winches. Capacity ranges from 0.5 Ton – to 1.5 Tons
More Details: